Pridružite nam se na još jednom izvrsnom i zanimljivom edukacijskom maratonu – Mentorskom danu Školske knjige u utorak, 11. veljače, od 9 do 17 sati.
9.00 – PODRŠKA KOJOJ ZNATE IME
Od motiva do realizacije u likovnoj kulturi
Sandra Vuk
Predavanje Od motiva do realizacije u likovnoj kulturi posvećeno je odabiru i prilagodbi motiva specifičnostima likovnog jezika, poput boje, linije, kompozicije i teksture. Učitelji će steći praktične savjete za povezivanje motiva s tehnikama i materijalima primjerenim dobi učenika te za osmišljavanje zadataka koji potiču kreativnost. Jednako tako naučit će kako predstaviti učeničke radove na izložbama, u digitalnim galerijama i na mrežnim stranicama jačajući pritom suradnju sa zajednicom.
10.00 – PRIRODA I DRUŠTVO
Otkrivamo tajne strogo zaštićene vrste leptira
Dunja Kufner
Predavanje Otkrivamo tajne strogo zaštićene vrste leptira opisuje sudjelovanje učenika četvrtog razreda u edukaciji, istraživanju i praćenju kiseličina vatrenog plavca u Parku prirode Kopački rit. Učenici su na terenskoj nastavi i edukaciji učili o zaštiti prirode, ugrožavanju zaštićenih vrsta te o razlici između područja koja obuhvaća ekološka mreža Natura 2000 i područja parka prirode. Svoje znanje predstavili su školi, lokalnoj zajednici i javnosti na mrežnim stranicama projekta potičući svijest o očuvanju prirode.
11.00 – TEHNIČKA PODRŠKA
Radni materijali za učenike s teškoćama
Katica Validžić
U predavanju će biti prikazani načini izrade individualiziranih kurikuluma s obzirom na razvojne osobitosti učenika s teškoćama u razvoju. Na njemu će se prikazati kako pristupiti diferencijaciji zadataka te kako izraditi materijale u skladu s individualnim potrebama učenika.
Tijekom predavanja bit će predstavljeni primjeri radnih materijala za rad s učenicima s teškoćama u učenju (disleksijom, disgrafijom, teškoćama iz spektra autizma).
12.00 – ŠKOLSKA KNJIGA ZA VAS
Umijeće prisutnosti
Branka Novosel
Na predavanju se istražuje primjena kognitivne psihoterapije usredotočenom svjesnošću (mindfulness) u edukaciji naglašavajući kako svjesna prisutnost može pozitivno utjecati na učenike i nastavnike. S pomoću praktičnih primjera i znanstvenih spoznaja objasnit ćemo kako tehnike takve psihoterapije smanjuju stres, poboljšavaju usredotočenost i emocionalnu regulaciju te potiču bolje međuljudske odnose u učionicama.
Sudionici će saznati kako svakodnevna praksa svjesne prisutnosti može izgraditi temelje za uspjeh i dobrobit svih sudionika u obrazovnom procesu.
13.00 – HRVATSKI JEZIK
Stvarajmo priču – Koliko poznajemo naše narodne bajke?
Katarina Pleić i Nataša Lukić Kelava
Projekt „Stvarajmo priču“ utemeljen je na hrvatskim narodnim bajkama kako bi se očuvala kulturna baština i promicala kreativnost među učenicima. U projektu su sudjelovali učenici OŠ Dobri, Split (učiteljica hrvatskog jezika Katarina Pleić) i učenici OŠ Kamen-Šine, Split (učiteljica hrvatskog jezika Nataša Lukić Kelava).
Interpretiranjem narodnih bajki učenici su dobili poticaj i motivaciju za stvaranje vlastitih bajki. Kreativnost je ostvarena na više načina – od izražavanja crtežima, izradom likova iz bajki do uporabe raznih digitalnih alata.
14.00 – VELIKI ODMOR
Bajoslovni svijet bajki Ivane Brlić Mažuranić
Margareta Zdelar i Sanja Filaković
Predavanje Čudesan svijet bajki Ivane Brlić Mažuranić istražuje važnost bajki kao književne vrste u osnovnoškolskom obrazovanju s posebnim naglaskom na cjelovitu interpretaciju u četvrtom i šestom razredu. Analizom mitskih likova povezanih sa slavenskom mitologijom te na temelju rezultata istraživanja među učenicima otkrivamo kako djeca doživljavaju bajke, razumiju njihove poruke i pronalaze povezanost s likovima. Predavanje naglašava važnost bajki u razvoju čitateljskih navika i moralnih vrijednosti u djece.
15.00 – CRTICE IZ UČIONICE
Zapjevajmo zajedno! – simulacija nastavnoga sata
Josipa Klarendić
Ovo predavanje nudi prikaz praktičnih aktivnosti za nastavu glazbene kulture u nižim razredima osnovne škole (za izvođenje ritamskog diktata, stvaranje i izvođenje brojalice, vježbe upjevavanja, demonstraciju pjesme, sviranje ritma i takta pjesme, aktivnosti za završni dio sata te primjere vrednovanja). U središtu predavanja je domena Izražavanje glazbom i uz glazbu koja će obuhvatiti stvaranje razredne brojalice kao glazbene motivacijske aktivnosti, obradu odabrane pjesme prikazom aktivnosti svih etapa metodičkog oblikovanja nastavnog sata glazbene kulture uz međupredmetnu povezanost te primjere vrednovanja u nastavi glazbene kulture.
16.00 – MATEMATIKA
Bilježenje podataka
Sanja Jakovljević Rogić
U ovom susretu razgovarat ćemo o različitim načinima bilježenja matematičkih podataka u procesu poučavanja. Pokušat ćemo shvatiti koliko je ova tema važna, odnosno koliko način na koji se podatci bilježe može utjecati na razumijevanje i motivaciju učenika.